28.3.13

Riigikogu saadikud: jahinduses valitseva korralageduse eest vastutab keskkonnaminister

Riigikogu pressiteade
28. märts

Riigikogu jahimeeste toetusgrupi liikmed avaldavad nördimust keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse tegevuse suhtes, kelle saamatus on toonud jahindusse suure segaduse ja sundinud erinevaid jahimeeste seltse kohtusse pöörduma.

„Oleme mures nii kehtiva jahiseaduse valikulise täitmise kui Eesti jahinduse arengukava ignoreerimise pärast. Keskkonnaministeeriumi süü tõttu on alates 1. märtsist on juriidiliselt keelatud jaht 64 jahipiirkonnas, kus lõppesid jahimeestega sõlmitud rendilepingud," ütles sotsiaaldemokraat Rein Randver. Tema sõnul on paljuski selle kahetsusväärse korralageduse taga ministeeriumi nüüdseks luhtunud soov suruda riigikogus kiirkorras läbi uus jahiseadus.

Teise sotsiaaldemokraadi Tiit Tammsaare kinnitusel on jahimeeste hulgas segadust külvanud ka keskkonnaministeeriumi ametnike vastuolulised seisukohad. „Ministeeriumi asekantsler Andres Talijärv andis eelmisel aastal jahimeestele korduvalt teada, et kui enne 1. märtsi uut jahiseadust ei kinnitata, siis neis 64 piirkonnas jahitegevus peatub. Tänaseks on selles küsimuses tehtud kannapööre," märkis Tammsaar. „Sama teatas keskkonnaminister riigikogus, et jaht on alates veebruarist lõppenud. Mine sa võta kinni, kellele ja mida on lubatud ja mida mitte!"

Pentus-Rosimannusele kaks arupärimist esitanud riigikogu liikmed osutavad ka sellele, et ministeeriumi surveavalduste ja tekkinud paanika tõttu on Läänemaa, Jõgevamaa ja Viljandimaa jahipiirkondade kasutajad võtnud ette kohtutee.

Muuseas küsivad nad ministrilt, miks on mindud vastuollu nii jahiseaduse kui jahinduse arengukavaga ja miks ei ole alates 2009. aastast moodustatud ühtegi jahipiirkonda. "Ametnikud on väitnud, et rendijahipiirkondade probleem hoitakse teadlikult üleval, et kindlustada uue jahiseaduse eelnõu sujuv menetlemine riigikogus. Kas siin võib olla tegu mõjuvõimuga kauplemisega?," pärivad nad.

Arupärimiste esitajate seas on lisaks Randverile ja Tammsaarele veel Helmen Kütt ja Karel Rüütli Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast, vabad demokraadid Lembit Kaljuvee ja Rainer Vakra ning Aivar Riisalu ja Ester Tuiksoo Keskerakonnast.

Täiendav info:

Rein Randver, 5019926

Tiit Tammsaar, 5039108