16.7.14

Kärla jõgi tundub kaduvikku minevat...

Kärla jõgi, mis on andnud inspiratsiooni Kärla vallast pärit kirjamehe Peeter Südda luuleloomingule, hakkab Jõempa soo piirkonnas oma kinnikasvamise astmelt jõudma kraavi staatusse, sest ojaks olemise aeg on juba läbitud. 

Küllap hakkab selline olukord varsti kätte maksma ka ümberkaudsetele maaomanikele, sest selles piirkonnas on väga palju aktiivses põllumajandustootmises olevaid maid.

Tundub, et jõe saatus ei huvita kedagi peale kopra, kes ellujäämise nimel aktiivselt elukeskkonda endale soodsas suunas mõjutada püüab. Jõekallastelt kohati kuni sängi põhjani lokkavate puude ja võsa vahele rajab ta oma tamme, neid on jões vist oma kilomeetripikkuse lõigu jagu.

Edastan siinkohal appikarje keskkonna eest vastutavatele riigiametnikele: Kas nii peabki minema? Et jõgi kasvab kinni, et ümberkaudsed maad soostuvad, et inimtegevus taandub ja korralike põllumaade asemele tekivad üleujutatud lodud? Vaatamata sellele, et alles kümmekond aastat tagasi korrastati Saare maaparandusbüroo ettevõtmisel ja Norra kuningriigi rahalisel toel Jõempa soo teedevõrk, drenaažisüsteem ja heinamaade vahekraavid? Ummistumas jõesäng nullib peagi kogu toonase töövaeva olematuks! Mis nõu küll aitaks?


Leia pildilt jõgi!

Hambad sae asemel

Ehitme tammi, ehitame tammi ... kena väikse tammi
Jõempa soos Kärla jõe kaldal uitas ringi ja tegi pilte Toivo Vaik