2.12.18

Nagu lubatud, nii ka läks

Üldkoosoleku kutses sai lubatud, et kui see peetud, siis järgneb elamusterohke ja külluslik jaht. Mis lubatud, see sai ka teoks, sest selles päevas pettunuid ei olnud.
Ka üldkoosolek läks korda, kvoorum oli koos ja vastavad otsustused said tehtud. Üldiselt tundus, et püstijalu koosolek enne jahti ongi parim viis sellise ürituse läbiviimiseks.

Kavas olevaid projekte ja nende elluviimise rahastamisvõimalusi tutvustasid juhatuse liikmed Aarne Mesila ja Arne Saagpakk.
Foto: Kristel Hani

Kas kiireid otsuseid mõjutas asjaolu, et koosoleku alguse ajaks oli jahiplatsil juba kohal kaks kütitud hirvepulli, mine tea. Eks kõik õiged jahimehed kipuvad ju metsa! Tublide tabamuste tegija oli kiire reaktsiooniga Taivo Villak

Taivo: "Neid hirvi oli seal koos oma paarikümnepealine kari!"
Foto: Jüri Mesila

Ei antud sel päeval armu mitte kellelegi. Päeva saagiks langes kaks rebastki, üks kohe hommikul, teine enne lõunat. Täpse tabamuse autoriteks olid Tiit Kuus ja Gert Aavasalu.

Kui Tiit juba jahil on, siis ei saa ükski uluk olla kindel, et ei pea oma nahka turule tooma
Foto: Arne Saagpakk

Päris tõeline mürgel läks aga lahti teises ajus, sest päris algul oli kuulda raadiojaama teateid, et metsatukk on värskeid hirvejälgi paksult täis. Ühel hetkel pani Arne Saagpakk aju seisma, et paluda abi hirvepulli vastu, kes seisis ähvardavalt temast umbes 15 m kaugusel ja tundus, et oli sisse võtnud ründava poosi. Vaatamata ajumeeste poolt tehtavale valjule häälele ei kavatsenud uluk paigast liikuda. Meie jahipraktikas igatahes erandlik nähtus. Kuid ega kõik jahil juhtuv ole ju pelgalt "jahimehejutt", seda teavad kütid hästi ja nii läks asja uurima kõige lähemal asuv kütt Priit Kuus. Peagi toimus ka lask ja sellega oligi rünnakuoht ellimineeritud.

Ei ole just meeldiv vaadata sellise ähvardavas poosis oleva loomaga tõtt kui su jahirelv autos järgmist kütiliinis olemist ootab

Ilmselgelt medalit vääriv trofee 
Fotod: Arne Saagpakk

Ent juba kütitud hirvele lähenedes selgus tema väidetava agressiivsuse või pigem nõrkuse põhjus. Nimelt oli loom tervislikult nii kehvas seisus, et temast peale trofee muud ei saanudki. Kõik peale uhke sarvepaari jäi looduse toiduahelasse ringlemiseks. Väliste tunnuste põhjal võis vaid oletada, et loom oli põdenud juba pikka aega väga tõsise vigastuse tagajärge. Kas selle põhjuseks võis olla jooksuajal konkurentidelt saadud "keretäis" või oli millalgi toimunud kokkupõrge maanteel mõne suuremat tüüpi masinaga, sellest aru saada polnud enam võimalik. Kui selles loos üldse midagi positiivset oli, siis see, et pikka aega piinelnud loom sai vaevast lahti.

Aga aju kestis edasi ja tuli hetk, millal suurem kari ennast näitas. Nad tormavad üldjuhul kõik koos ühest kohast välja ja palju olenab asjaolust, kus see väljamurdmise koht on. Seal lähedal seisnud Janis Niit jõudis teha kaks tabamust, millest kohe jäi maha noor hirvepull. Teist tabatud ulukit hakati kohe rohket vererada mööda jälitama ja lõplikult võttis hirvalehma maha Kaljo Lihulinn.

Janis: "Nägin, et tabasin looma, siis kadus see võsa suunas ja korraga ta ei paistnudki enam. Selgus, et oli ühe liivakünka taha maha jäänud."

 Kui saak metsast välja tiritud, siis sai ka mõlemad tabamuse teinud mehed pildile võetud
Fotod: Toivo Vaik

Viimases ajus oli sees üsna suur seakari, kes ajust välja tulles tegid täiesti ehtsat seatraavi. Pole just igapäevane juhtumine seakatku ajal näha sellist metssigade hulka korraga. Ülikiire jooksuga liikuvat siga kerge tabada pole, ometi sai sellega hakkama meie kõige tegusam jahinaine Kristel Hani. Tehtud lasust jäi maha päris korralik veresoru ja haavatud looma hakkas jälitama Jürgen koos Terriga. Tabamiskohast mitte väga kaugel leiti maas lamav piraks kult ja hingepaugu andis talle Jürgen Tamm.

Kas võimas loom ka katkuvaba on ja kas sealt ka väärt kihvatrofeed tulemas, näitab lähiaeg

Kristeli sõnul näitavad looma taga olevad "pallid" juba ära, mis tüüpi tegelasega seekord pistmist on.
Fotod: Arne Saagpakk

Peale otsese jahisaagi leidub metsas ka muud, mida jahimehed aegajalt välja toovad. Nii ka seekord kui Teet Vakrõõm oma selle päeva trofee leidis.
Foto: Toivo Vaik

Jõuluootuses jääb enne jahirahu väljakuulutamist veel kaks laupäeva, mil jahti pidada saab. Järgmiseks ühisjahiks koguneme 8.detsembril kell 9. Kes soovib eelnevalt hiilides tegusid teha, see teadku, et jätkuvalt on jõus korraldus, et põtra hiilimisest me ei küti!

KOHTUME JAHIL!