10.12.23

Jahipäev, mida sai lõppedes nimetada edukaks.

 Algas see nagu teisedki omataolised hommikuse kogunemise ja seekordse jahijuhataja Sven Mägi avakõne ja jahiohutuse nõuete üle kordamisega. Eesmärk oli nagu varasematelgi ühisjahtidel tagada hirvede ja metssigade arvukuse ohjamine meie jahialal. Saareline mahe kliima ja meie võsastunud metsad on ulukitele meelepärased ja sigimine vohab. Meie ülesanne ongi leida see tasakaal.

Ehkki kahanenud osalejate arvus peegeldub mõningaid väsimuse märke, sai päev üle ootuste edukas. Tublid ajajad ja täpse käega kütid tegid oma töö.

Foto: Kristel Hani

Nüüd siis kõigest järgimööda. Väikese nõupidamise järel otsustati esimesena ette võtta Oriküla tee äärne metsatukk ehk meie keeles Luksutagune. Paras tihe segamets suurte põllumajanduse otstarbeliste heinamaade kõrval koos vesiste lodudega on justkui hirvede paradiis. Ala sai ajude tegemiseks kaheks lõigatud ja läbi kammitud. Enamasti tuleme sealt saagiga, nii ka seekord.

Vahepeal vääriks esile tõsta kunagine kohanimi Oriküla, mis on kõigilt ametlikelt kaartidelt ammu kadunud, kuid elab kohaliku rahva suus oma elu edasi. Meie eelkäinute mälestustest teame, et veel 19. sajandil oli olemas Oriküla mõis, milles mingil ajal avati peahoones vaimuhaigete aadlipreilide pansionaat. Kogu asjale tõmbas kriipsu peale II maailmasõda, mille järel paikkonna asustas Punaarmee. Sealseid rajatiste varemeid on paiguti näha veel praegugi. Hetkel on see ala küll meie jahinaabrite hallata, sest piiri tõmbab endisele raudtee tammile rajatud tikksirge maantee. Küll on aga mõnus sättida sinna kütiliin juhul kui naabrid juhtuvad kusagil mujal tegutsema.

Et mardi- ja kadripäev möödanik oli ja kalendritest tiidupäeva veel ei leia, tuli tahtmine see päev just sellisena nimetada. Selle tõttu, et esimesest ajust küttis Tiit Kuus kaks ja teisest päeva kolmanda hirve. Miks ulukid just selle täpse käega küti ette jooksevad, seda teab vaid Kõigevägevam Jahipealik taevas. Pildile jäi mees oma kolmanda saakloomaga.

Lõunapausi järel sai sealt otsad kokku tõmmatud ja siirdutud Sõmera küla taha, kus hirved olevat põllumehe silorulle näksimas käinud. Ka selle aju seest kütiti hirv, kas just see, kes silorulle kraapinud oli, pole võimalik kindlaks teha.

Omamoodi fenomen on see, et need jahimehed, kes meilt kaugel oma igapäevast leiba teenivad ja suht harva meie jahtides osaleda saavad, on just nemad, kes kohal olles saagi teevad. Pildil saak ja selle meremehest autor Timo Jõeäär.
Fotod: Toivo Vaik

Saagiga toimetamine võttis oma aja ja et jõulueelne lühikeseks kulunud päev annab oma lõpust hämardumisega märku juba pealelõunal, siis otsustati teha veel üks kiire aju meie kodumaja lähedal ehk siis jahimeeste keelemurdes Metskonna tagune. Koerad kolmese hirvekarja küll välja ajasid, aga viimased oskasid pageda just selles suunas, kuhu kütte ei jätkunud. Ometi tehti ka seal pauku ja raadiojaam ütles edasi paugutaja sõnad, et tulistati tihedas lumega kaetud võsas liikunud metssea kontuuri poole. Kas sarapuuvõsa vahelt ka niipalju vaba ruumi jäi, et kuul sea üles leidis, mindi peale aju lõppu kontrollima.

Ometi oli "kontuur" oma maise teekonna lõpu leidnud ja täpne tabamus looma sadakond meetrit laskepaigast eemal rajalt maha võtnud. Peep Kuus poseerib oma mõneaastase kuldi juures koos äsja ajust tulnud Kristeli ja Eneliga. Nimelt palusid naised luba pildile tulla ja lahke jahimees nõustus nende soovi täitma tingimusel, et nad sea läbi võsa vastumäge sadakond meetrit eemal oleva tee peale välja tirivad. Ja seda nad ka tegid!
Foto: Arne Saagpakk

Kogu päeva askeldasid meiega koos jahikoerad PorkaPilli ja Apollo. Viimane ei suuda ka peale aju lõppu asja jätta ja on valmis kasvõi maa alt saagi üles otsima.

Pole viga, neli aju, ei ühtki tühja ja viis saaki! Sellega sai päevale joon alla tõmmatud ja Jahilossi poole siirdutud. Kuna ka kogu ajupäevale eelnenud nädalal olid jahimehed hoolega tegutsenud, sai päeva lõpuks selgeks, et maas on 115 hirve. Kohustuse täitumiseni on jäänud vähemalt 35 isendi küttimine. Aeg surub omal viisil ja kuidas me sellega toime tuleme, selgub hooaja lõppedes.
Aga siis oli väljast kosta suurema masina müra ja kohale oli saabunud ka eelmise saagi valmistoodang.

Raamatupidamine peab vastama kõigile Euroliidu standartile. Selle eest hoolitsevad juhatuse liikmed Arne, Sven ja Jürgen. Asjal hoiab igaks juhuks pilgu peal ka ajumees Rain.

Koormas oli veel jõulueelse heategevuse tarbeks tellitud konservid, mis järgmise ajujahi hommikul pidulikult Toidupangale üle antakse.
Fotod: Kristel Hani.

NÜÜD TÄHELEPANU!
16.ja 17.detsembril toimub kahepäevane koertega ajujaht meie tuttavate jahikülaliste-koerameeste osavõtul. Kõik kütid, kel vähegi võimalik, võiksid osaleda. Neil päevil kütid ajus rassima ei pea. Ja veel. 16.detsembri hommikul kell 9 toimub pidulik Kärla jahimeeste ja Linnamäe lihatööstuse ühise jõuluannetuse üleandmine Toidupangale. Siis teeme ka traditsioonilise jõulueelse ühispildi.

KOHTUME JAHIL!